Lze získat hypotéku na družstevní byt a jak postupovat při koupi družstevního bydlení? Realitní makléři z Unicareal s.r.o. vám poradí. Kontaktujte nás!
Věděli jste, že vstupní náklady na pořízení družstevního bytu, správně řečeno družstevního podílu, se kterým je spojeno právo nájmu družstevního bytu, jsou nižší než pořizovací náklady za byt v osobním vlastnictví? Ceny družstevních bytů jsou o několik procent nižší a navíc se z převodu družstevního podílu neplatí daň za nabytí nemovitých věcí ve výši 4%. Jaké jsou další výhody a nevýhody družstevních bytů?
S převodem družstevního bytu je spojena řada mýtů. Jedním z nich je i nemožnost čerpat hypoteční úvěr na jeho pořízení. Financování takového bytu je složitější, protože se nejedná o převod vlastnictví ale o převod družstevního podílu. To ale neznamená, že neexistuje žádné řešení. Jestliže si budete brát hypotéku na družstevní byt, můžete ručit jinou nemovitostí v osobním vlastnictví, kterou vlastníte Vy nebo někdo z Vaší rodiny. Další variantou, jak získat hypotéku na družstevní byt, je doložení potvrzení od družstva, že převod družstevního bytu do osobního vlastnictví bude možný do určité doby – zpravidla max. do 24 měsíců. Banka Vám poskytne hypotéku na družstevní byt, tzv. předhypoteční úvěr. Ten se po převodu družstevního bytu do Vašeho osobního vlastnictví převede na běžný hypoteční úvěr, který bude zajištěný pořizovanou nemovitostí.
Koupí družstevního bytu nedochází ke změně vlastníka – byt stále vlastní bytové družstvo a Vy „jen“ získáte družstevní podíl s právem nájmu užívat konkrétní byt. Z tohoto důvodu se při převodu družstevního bytu neplatí daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %. Nebudete také potřebovat žádný znalecký posudek, odhad ceny nemovitosti nebo směrnou hodnotu pro finanční úřad. Díky tomu můžete ušetřit desítky až stovky tisíc korun.
Prodej družstevního bytu probíhá podle jiných pravidel než prodej bytu v osobním vlastnictví. Jak jsme již uváděli výše, převodem družstevního podílu nedochází ke změně vlastnictví, a proto je nutné postupovat podle stanov každého bytového družstva. Ty jasně stanoví znění smlouvy o převodu družstevního bytu i podmínky samotného převodu, např. výši poplatku za převod družstevního podílu, a zda bude následný převod do osobního vlastnictví zpoplatněn. Předtím, než se pustíte do koupě družstevního podílu, si vyžádejte potvrzení od družstva, kdo je skutečným vlastníkem předmětného družstevního podílu a zda nemá převodce vůči družstvu žádné závazky nebo nesplacené dluhy. Ty by v okamžiku přepisu družstevního bytu přešly na Vás jako na nabyvatele družstevního podílu. Je dobré také předem zjistit, zda je splacena anuita, případně kolik ještě zbývá doplatit. Budete tak vědět, jak vysoké budou měsíční poplatky vůči družstvu.
Družstevní byt nebudete pronajímat, ale podnajímat – Vy jako vlastník družstevního podílu jste nájemce a v případě, že se rozhodnete byt poskytnout třetí osobě, se bude jednat o podnájem. Připravte se ale na to, že pro podnájem svého družstevního bytu budete potřebovat souhlas od družstva. Existují i případy, kdy družstvo podnájem cizím osobám zakáže. Informace o možnosti podnájmu najdete ve stanovách družstva. Pokud tedy kupujete družstevní byt jako investici, prověřte si možnosti jeho podnajímání předem.
S převody družstevních podílů máme v realitní kanceláři Unicareal s.r.o. dlouholeté zkušenosti. Pro klienty předem zjišťujeme podmínky převodu, převodní smlouvy vždy detailně kontrolujeme a osobně doručíme na bytové družstvo. Zvažujete koupi nebo prodej družstevního bytu? Kontaktujte naše makléře.
Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.
3.6.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: