V realitních inzerátech se stále setkáváme se známou formulací – bez možnosti trvalého pobytu. Proč se vlastníci nemovitostí stále obávají zřízení trvalého pobytu a jaká z toho pro ně plynou rizika?
Je důležité si uvědomit, že z trvalého pobytu nevyplývají žádná práva k nemovitosti ani k jejímu vlastníkovi.
Proto může mít nájemce trvalý pobyt i v pronajatém bytě. Pokud má platnou nájemní smlouvu, nepotřebuje k jeho zřízení ani souhlas od majitele bytu.
Trvalý pobyt v místě skutečného bydlení má mnoho obhajitelných a zcela praktických důvodů, například snazší komunikace s poštou a úřady, přihlášení dětí do místně příslušné školky či školy nebo možnost rezidenčního parkování ve velkých městech.
Obavy pronajímatele pramení zejména z možnosti návštěvy exekutora. Exekutoři se řídí adresou trvalého pobytu a na tuto adresu také vyráží zabavit majetek nájemce. Přestože nemovitost majitele je chráněna vlastnickým právem, vybavení bytu exekutor zabavit může.
Vlastník nemovitosti má několik možností, jak této nepříjemné záležitosti alespoň částečně předejít.
Pokud ne, může o to za určitých podmínek požádat sám pronajímatel. Trvalý pobyt lze zrušit ze tří důvodů, které plynou ze zákona:
Nutno ještě zmínit, že jiná situace je u podnájmu – tedy například v situaci, kdy je nájemník v pozici „podnájemce“, např.spolubydlícího , nebo se jedná o družstevní byt. Zde bez souhlasu majitele trvalý pobyt zřídit nelze.
Snad tento článek pomohl objasnit některé obavy spojené s trvalým pobytem v pronajatém bytě a jak se jim vyhnout nebo je alespoň minimalizovat.
26.10.2023Sdílejte na FB nebo Twitteru: