Odborníci předpokládají, že vrchol je v nedohlednu. Ceny nemovitostí zřejmě dále porostou. Je jen otázkou, jaký ten růst bude a jak dlouho bude trvat. Ceny vždy reflektují míru nabídky a poptávky. A protože se již mnoho let z různých důvodů málo staví, poptávka zatím stále převyšuje nabídku. Češi navíc podle průzkumů vnímají vlastnické bydlení jako jistotu pro zlé časy, a také jako spolehlivou investici.
Pokud tedy investovat do něčeho peníze, je nemovitost často tou první volbou. Pokud ji nepotřebuje vlastník, pronajímá ji, a tak se nemovitost zhodnocuje v prvé řadě výnosem z pronájmu, dále roste během let její hodnota, a pokud by ji vlastník potřeboval například pro své děti, bude mít nemovitost k dispozici za podstatně lepších podmínek, než kdyby s její koupí čekal.
Ceny nemovitostí jako na houpačce
Od roku 2000 do roku 2008 zažil trh s nemovitostmi obrovskou konjunkturu, kdy růst zájmu kupujících vysoce převyšoval nabídku trhu. Proto také v tomto období došlo k velkému nárůstu cen nemovitostí. V některých lokalitách vzrostly ceny během těchto osmi let i trojnásobně.
V letech 2009 až 2012 dopadla na realitní trh ekonomická krize, v jejímž důsledku došlo k výraznému oslabení poptávky, což mělo za následek pokles cen nemovitostí. Některé ztratily i 40 % své hodnoty. Ale nikdy již nebyly tak nízké, jako v roce 2000. V roce 2013 začalo ekonomické oživení a s ním začaly růst i ceny nemovitostí. Toto období růstu trvá dodnes.
Dynamika růstu cen nemovitostí se liší v jednotlivých krajích a městech. Bezkonkurenčně nejvyšší jsou ceny nemovitostí v Praze. Za poslední bezmála tři roky přesáhly 110 000/m2 a dále se zvyšují. Ceny domů jsou se svými průměrně 92 000/m2 nejvyšší v celé republice.
Ceny bytů v Brně v letech 2019 a 2020 meziročně navýšily téměř o 10 000 Kč/m2 , takže v současné době je průměrná cena za metr čtvereční více než 70 000 Kč. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán mezi posledním čtvrtletím 2020 a prvním čtvrtletím 2021. Ceny domů nejvíce vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to o 8 000 Kč/m2.
Podobně rostou ceny bytů i domů v Českých Budějovicích (58 500 Kč/m2), v Hradci Králové (69 806 Kč/m2), v Olomouci či v Ostravě. Tam sice ceny nemovitostí za poslední dva roky vzrostly téměř o 50 %, přesto je to druhá nejnižší cena za metr čtvereční ze všech krajských měst. Odborníci toto město doporučují jako zajímavé pro investice do nemovitostí.
Očekává se další růst cen nemovitostí
Podle realitních odborníků není v blízké budoucnosti naděje, že by ceny nemovitostí klesly.
Předpokládá se další růst úrokových sazeb, což dokládá dosavadní vývoj. Česká národní banka zvýšila letos již dvakrát základní úrokovou sazbu a na srpnovém zasedání rozhodla, že ji bude v souvislosti se zvyšující se inflací dále zvyšovat. Očekává se, že zvýšení nastane pravděpodobně koncem září a zřejmě v listopadu. V souvislosti s tím zvyšují úrokové sazby i hypoteční banky. V červenci byla průměrná úroková sazba hypoték 2,23 % p. a., v srpnu již 2,32 % p.a. Lze tedy počítat s dalším zdražováním nemovitostí. Odborníci odhadují, že ceny porostou o 9-13 % během dalších dvou let.
Chcete prodat nemovitost? Právě teď je vhodná doba.
Důvodů pro prodej nemovitosti je několik. Zájemců o koupi nemovitosti je stále dost. A to i přes výše uvedené zvyšování úroků z hypoték a zvyšujících se cen bytů. Nemovitostí bude ještě několik let relativně málo. Což souvisí především se zdlouhavým povolováním staveb. Než vstoupí v platnost, a především do konkrétní praxe, nový stavební zákon, který by mohl povolování urychlit, než začnou developeři realizovat své projekty, uteče ve Svratce ještě hodně vody. Že by tedy v příštích letech nabídka převýšila poptávku, zřejmě nehrozí. Také proto je nyní více než vhodné nabídnout svou nemovitost k prodeji a zhodnotit ji co nejlépe.
Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.
6.10.2021Sdílejte na FB nebo Twitteru: