Současná ekonomická krize spojená s epidemií koronaviru se na vývoji cen v Brně a jeho okolí nijak neprojevila. Ceny nemovitostí a obzvlášť bytů míří stále výš. Na brněnském trhu s bydlením je totiž velmi malá nabídka a zájem o koupi enormní. Pro pokles cen tak není zatím logický důvod.
Současná ekonomická krize spojená s epidemií koronaviru se na vývoji cen v Brně a jeho okolí nijak neprojevila. Ceny nemovitostí a obzvlášť bytů míří stále výš. Na brněnském trhu s bydlením je totiž velmi malá nabídka a zájem o koupi enormní. Pro pokles cen tak není zatím logický důvod.
S příchodem koronaviru se v březnu a v dubnu letošního roku realitní trh na chvíli zastavil. Nové nabídky na prodej se neobjevovaly a nebyla ani poptávka ze strany kupujících. V té době nepomohlo ani vládní prohlášení o připravovaném zrušení daně z nabytí nemovitosti. Až ve chvíli, kdy se začala postupně uvolňovat všechna související vládní opatření, realitní trh znovu ožíval a začátkem léta už byl ve svém normálu. Převis poptávky nad nabídkou byl ale léta dlouhodobě vysoký a zájem o koupi bytů v Brně nyní ještě lehce zesílil. Nic na tom nezměnil ani fakt, že mezi lidmi panuje obava o stabilitu jejich budoucích příjmů nebo že aktuálně přibývá lidí, kteří nedosáhnou na hypotéku. Mezi zájemci o koupi bytů je navíc řada těch, kteří chtějí uložit své úspory do stabilní a jisté investice s vizí pasivního příjmu, mezi které nákup bytů v brněnské metropoli bezesporu patří. A tak očekávaný pokles ani stagnace cen se v Brně a okolí zatím nekoná.
Ceny rezidenčních nemovitostí v posledních několika letech rostly opravdu závratným tempem. Důvodem jejich zdražování byla kromě hospodářského růstu, také velmi malá nabídka volných nebo nově postavených bytů na lokálním trhu ve srovnání s vysokým zájmem Čechů o vlastní bydlení. Oproti našim zahraničním sousedům, kteří žijí často v nájemních nemovitostech, je vlastní bydlení u nás vnímáno jako jeden z nejdůležitějších pilířů pro zajištění budoucnosti. A právě poptávka po vlastním bydlení nejvíce ovlivňuje ceny nemovitostí.
Brno je navíc universitním městem a díky široké nabídce pracovních příležitostí přitahuje stále více lidí, kteří zde chtějí najít svůj nový domov. V současnosti je ale nabídka nemovitostí na brněnském trhu opravdu mizivá. Nově postavených bytů a rodinných domů v Brně nepřibývá a počty starších nemovitostí k prodeji klesají. Zájemci o nákup nemovitostí i s ohledem na snižující se úrokové sazby ale neubyli. Byty za nejvyšší cenu tak stále najdete v centru města a jeho nejbližším okolí, nižší nabídkové ceny se pak objevují v okrajových částech a zejména na sídlištích. Stejná situace je i v okolí Brna. Vysoký zájem o bydlení tu zůstává a ceny také. V obcích, které jsou dostupné do cca 20 minut autem do Brna se nabídky na pořízení bydlení v inzerátech dlouho neohřejí.
A jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí do budoucna? To se dozvíme nejspíš ve chvíli, kdy bude jasné, jaký vliv měla a budou mít všechna ta opatření proti šíření epidemie na českou ekonomiku, míru nezaměstnanosti a případné z toho pramenící oslabení poptávky. Stejně tak se těžko předpovídá budoucí počet nově dokončených bytů na místním trhu nebo vůle prodávajících u starších nemovitostí a jejich ochota ke zlevňování.
Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.
3.8.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: